Document - Turquía: Se niega atención médica a presos en huelga de hambre.

فراخوان به اقدام فوری

UA: 329/12 Index: EUR 44/022/2012 Turkey Date: 9 November 2012

فراخوان به اقدام فوری

شرکت‌کنندگان در اعتصاب غذا از امکانات درمانی محروم شده‌اند

صدها نفر ( بعضی از آن‌ها از روز 12 سپتامبر) در زندان‌های سراسر ترکیه دست به اعتصاب غذا زده‌اند. وکلای دادگستری به عفو بین‌الملل گفته‌اند که مسئولان زندان شرکت‌کنندگان در اعتصاب غذا را از امکانات درمانی محروم کرده و سلامت آن‌ها را بیشتر در خطر انداخته‌اند.

در روز 12 سپتامبر، در حدود 60 زندانی در هفت زندان در سراسر ترکیه اعتصاب غذایی را آغاز کردند. این اعتصاب‏ها در اعتراض به خودداری دیرپای دولتمردان از دادن اجازه دیدار با وکیل به رهبر حزب کارگران کردستان (پ کا کا) عبدالله اوجالان و درخواست تامین آموزش به زبان کردی شروع شد. پس از آن تاریخ، تعداد اعتصاب‏ها افزایش یافته است. به گفته وزارت دادگستری، در تاریخ 2 نوامبر، 682 زندانی در 67 زندان به اعتصاب غذا پیوسته بودند.

وکلای شرکت‌کنندگان در اعتصاب غذا به عفو بین‌الملل گفتند که دکترهای زندان به طور مرتب از انجام معاینه پزشکی شرکت‌کنندگان در اعتصاب غذا، شامل کنترل فشار خون زندانیان، سر باز می‌زنند. این وکلا همچنین گفتند که در بعضی موارد، شرکت‌کنندگان در اعتصاب غذا از دریافت ویتامین‌های ضروری که وکلا به زندان برده بودند محروم شده‌اند. یک زندانی شرکت کننده در اعتصاب غذا در زندان درجه اف سینجان گویا وادار شد 36 ساعت برای حضور در دادگاه مسافرت کند، با وجود این که از مشکلات شدید حرکتی برخوردار بود و یک گزارش پزشکی انجام مسافرت را نادرست تشخیص داده بود.

گزارش‌های دیگری نیز درباره اینکه زندانیان شرکت کننده در اعتصاب غذا در زندان‌های سیلیوری و شاکران به سلول انفرادی افتاده‌اند و زندانبانان در زندان تِکیردا با زندانیان به خاطر شرکت آن‌ها در اعتصاب غذا بدرفتاری می‌کنند، باعث نگرانی شده‌اند.

لطفاً فوراً نامه‌هایی به زبان ترکی یا زبان خودتان بنویسید :

به دولتمردان یادآوری کنید که شرکت کنندگان در اعتصاب غذا در شکل مسالمت‌آمیزی از اعتراض مشارکت دارند و دولتمردان ترکیه ملزم هستند به آزادی بیان آن‌ها شامل حق اعتراض احترام بگذارند؛

از دولتمردان بخواهید که دسترسی شرکت‌کنندگان در اعتصاب غذا را به متخصصان صاحب صلاحیت پزشکی و در اختیار داشتن ارزیابی، توصیه و معالجه پزشکی مورد پذیرش داوطلبانه آن‌ها بر اساس این ارزیابی تضمین کنند و اطمینان حاصل نمایند که محدودیت توجیه‌ناپذیری بر زندانیان شرکت کننده در اعتصاب غذا برای دریافت ویتامین از وکلا یا خانواده خود تحمیل نشود؛

از دولتمردان بخواهید که به اقدامات تنبیهی علیه زندانیان شرکت‌کننده در اعتصاب‏ها دست نزنند و ممنوعیت مطلق شکنجه و دیگر شکل‌های بدرفتاری را تضمین کنند؛ و تحقیقات فوری، کامل، غیرجانب‌دارانه و مؤثر درباره ادعای بدرفتاری یا تنبیه زندانیان در زندان‌های سیلیوری، شارکان و تکیردا به خاطر شرکت در اعتصاب غذا به عمل آورند.

لطفاً درخواست‌ها را پیش از 21 دسامبر 2012 به مقامات زیر بفرستید:

وزیر دادگستری

وزارت دادگستری

سعدالله ارگین

Minister of Justice

Ministry of Justice

Sadullah Ergin

Adalet Bakanı

Adalet Bakanlığı

06659 Ankara, Turkey

Fax: +90 312 417 71 13

(به شماره گیری ادامه دهید)

Email: sadullahergin@adalet.gov.tr

خطاب : آقای وزیر گرامی

Salutation: Dear Minister

کمیسیون حقوق بشر پارلمان

آیهان صفر اوستون

رئیس کمیسیون

Parliamentary Commission on Human Rights

Ayhan Sefer Üstün Commission Chairperson

TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu

Bakanlıklar, 06543 Ankara, Turkey

Fax: +90 312 420 53 94

Email: insanhaklari@tbmm.gov.tr

خطاب : آقای اوستون گرامی

Salutation: Dear Mr Üstün

رونوشت نامه‌هایتان را برای نمایندگی دیپلماتیک ترکیه در کشور خودتان بفرستید. نشانی نمایندگی دیپلماتیک در محل را در زیر وارد کنید:

نام نشانی 1 نشانی 2 نشانی 3 شماره فکس: ئی میل:

در صورتی که پس از تاریخ بالا نامه می‌نویسید با دفتر عفو بین‌الملل در محل مشورت کنید.

اطلاعات بیشتر

در ترکیه، اعتصاب غذا بارها به عنوان روش اعتراض به کار رفته است. در 20 اکتبر 2000، بیش از 1200 زندانی دست به اعتصاب غذا زدند: این کار در اعتراض به طرحی برای انتقال آن‌ها به زندان‌های جدید بود که در آن‌ها به جای خوابگاه هایی با ظرفیت 60 نفر باید در سلول‌های کوچک محکومیت خود را می‌گذراندند. زندانیان از این نگران بودند که خطر ضرب‌وشتم یا شکنجه بیشتر شود. وقتی در 19 دسامبر حمله شروع شد، هنوز 200 نفر در اعتصاب غذا به سر می‌بردند و بسیاری از آن‌ها گویا نزدیک به مرگ بودند. دولتمردان ترکیه برای پایان دادن اجباری به اعتصاب غذا با عملیاتی به نام «بازگشت به زندگی» مداخله کردند. این عملیات در حمله به 20 زندان به مرگ 30 زندانی و دو سرباز منجر شد. بنا به گزارش ها، وزیر دادگستری گفت: «حداقل 16 زندانی فوت کردند که بیشتر آن‌ها خود را آتش زده بودند.» او نگفت که زندانیان دیگر چگونه درگذشتند.

اعتصاب غذا در دو سال پس از آن ادامه پیدا کرد و به مرگ ده‌ها نفر انجامید که بعضی از آن‌ها زندانی نبودند.

عفو بین‌الملل از اعتصاب غذا حمایت نمی‌کند و نمی کوشد شرکت‌کنندگان در اعتصاب غذا را به پایان دادن اعتراضشان ترغیب کند. این سازمان با هر گونه مجازات شرکت‌کنندگان در اعتصاب غذا و تلاش برای اجبار آن‌ها به پایان دادن به اعتصاب غذا مخالف است. این گونه اقدامات نقض آزادی بیان آن‌ها است و ممکن است به مجازات یا رفتار ظالمانه، غیرانسانی یا تحقیرکننده بینجامد. دولتمردان ملزم هستند حق زندگی و بهداشت زندانیان را تضمین و اطمینان حاصل کنند که شرکت‌کنندگان در اعتصاب غذا، مثل تمام زندانیان دیگر، دسترسی کافی به متخصصان صاحب صلاحیت پزشکی و ارزیابی، توصیه و معالجه پزشکی مورد پذیرش داوطلبانه آن‌ها بر اساس این ارزیابی داشته باشند.

نام: در حدود 700 زندانی در اعتصاب غذا در ترکیه

جنسیت: زن و مرد

فراخوان فوری : 12/329 نمایه : EUR 44/022/2012 تاریخ صدور: 9 نوامبر 2012

image1.png

How you can help

AMNESTY INTERNATIONAL WORLDWIDE