تقرير منظمة العفو الدولية لعام  2013
حالة حقوق الإنسان في العالم

18 يونيو 2009

مقامات ایران باید به مباحثه احترام بگذارند و آن را تشویق کنند

مقامات ایران باید به مباحثه احترام بگذارند و آن را تشویق کنند
صرفنظر از نتیجه بلاواسطه ،  رویدادهای  در حال گسترش درایران واقعا مهم هستند، و صحنه هایی كه از تهران و سراسر جهان در روز دوشنبه پخش شدند، همان قدر شگفتی برانگیز بودند كه غیر منتظره: صدها هزار نفر در میدان آزادی تهران در اعتراض علیه آن چه به سرقت رفتن انتخابات می نامند، راه پیمایی كردند. و به رغم خشونتی كه در پایان تجمع دوشنبه و سركوب مطبوعات كه به وسیله دولت انجام شد، آنها در سراسر هفته، به تعداد زیاد، بازآمدند. مردم ایران، كه میزان مشاركت شان در رای گیری برای سیاست¬مداران بیشتر كشورها یك رویا به شمار می رود، مصمم هستند صدایشان را به گوش دیگران برسانند.
این مساله به ویژه در مورد كسانی صدق می كند كه در انتخابات قبلی در سال 2005 شركت نكرده بودند و این بار با تاثیر نحوه  بی سابقه گزارش دهی رسانه های ایرانی در باره مبارزه انتخاباتی امسال و پوشش برنامه های انتخاباتی نامزدها و پخش مباحثات پرشور تلویزیونی به به جنب و جوش در آمدند. مردم ـ به ویژه جوانان كه اكثریت جمعیت را تشكیل می دهند ـ ناگهان مشاركت را مفید یافتند و به صندوق های رای هجوم آوردند. دقیقا جوانان ـ و در میان آنها دانشجویان كه بسیاری از آنها از نامزدهای مخالفان حمایت كرده اند ـ هستند كه با شدت عمل خاصی روبرو هستند. دانشگاه های تهران، تبریز، بابل، اصفهان و شیراز مورد حمله و دانشجویان مورد ضرب و شتم قرار گرفته اند و بنا به گزارش ها برخی از آنها كشته شده اند.
اما جوانان ایران تنها كسانی نیستند كه به دفاع از حقوق خویش برخاسته اند. در میان مردمی كه خیابان ها را پر كردند، حضور گسترده زنان شاخص است. نقش پرجاذبه زهرا رهنورد به ایجاد شور و شوق در مبارزه  انتخاباتی شوهرش، میر حسین موسوی، رقیب اصلی رئیس جمهور كنونی احمدی نژاد كمك كرد. مساله حقوق زنان و جایگاه آنها در حقیقت در طی مبارزه انتخاباتی بسیار برجسته بوده  است و بازتاب طرح گسترده این مسایل در صدر مباحثات سیاسی است كه به لطف عزم شجاعانه فعالان جنبش زنان از قبیل كمپین یك میلیون امضا، جنبشی از توده مردم عادی با خواست پایان دادن به تبعیض قانونی علیه زنان، مقدور شده است.
حقوق اقلیت های گوناگون قومی ـ یعنی گروه هایی كه خواست حقوق سیاسی و فرهنگی شان را در سال های اخیر با صدای هرچه بلندتری مطرح كرده اند ـ نیز در بالای فهرست موضوع ها قرار داشت. دو نفر از چهار نامزد را می توان به عنوان نماینده های اقلیت های قومی تلقی كرد. در حقیقت، اظهارات مقامات كه این نامزدها در شهرهای زادگاهشان نیز رای اكثریت را كسب نكرده اند، برای بسیاری از مردم غیرقابل باور است. در شهرهایی كه اكثریت بزرگی از جمعیت قومی را دارا هستند، شامل اهواز، تبریز و زاهدان، دستگیری هایی گزارش شده است.
ویژگی دیگر رویدادهای تهران و شهرهای سراسر ایران شیوه ای است كه مردم از شبكه ارتباط اجتماعی خود به عنوان ابزاری قوی و توانبخش برای به كارگیری حق آزادی بیان خود به شكل فردی و در تظاهرات توده ای مورد استفاده قرار می دهند. به رغم كوشش های دولت برای مسدود كردن دسترسی به تارنماهای شبكه ای مثل فیس بوك و تویتر و ارسال پیامك ها، این امكانات در طی مبارزه انتخاباتی به میزانی بسیار گسترده  برای بسیج حمایت از نامزدها به كار گرفته شد. اینك مقامات در تلاش هستند از طریق مسدود كردن برنامه های ماهواره ای و دسترسی به اینترنت، ممنوع كردن روزنامه نگاران از پوشش تظاهرات، قطع خطوط تلفن و سایر امكانات مخابراتی مثل ارسال پیامك، از پخش خبرها جلوگیری كنند. با وجود این، فعالان جوان و از لحاظ فنی باهوش ایرانی تاكنون یك گام پیشتر از سانسور حركت كرده اند و راه هایی برای غلبه بر سدها و رساندن اطلاعات به هم¬وطنان خود و جهانیان یافته اند.
این حد از گستردگی اعتراض ها از زمان انقلاب اسلامی 1979 تاكنون به هیچ وجه دیده نشده است و در طی 30 سال گذشته اعتراض ها سریعا به زور سركوب شده اند. خبرنگاران رسانه ها در تهران می گویند كه مقامات اصلا انتظار نداشتند صدها هزار نفر با نفی تمام تهدیدها به خیابان ها بریزند و این مساله آنها را ترسانده است.
اما آنها حق ندارند مخالفت مسالمت آمیز را با تاكتیك های ارعاب آمیز سركوب كنند. مقامات وظیفه دارند نظم و قانون را حفظ و اجرا كنند، اما باید از موازین بین المللی برقراری نظم پیروی نمایند: مرگ تظاهركنندگان در تهران و هر جای دیگر باید به وسیله یك مجمع بی طرف مورد تحقیق قرار گیرد.
و آنها باید تشخیص دهند كه مباحثه سالم در باره مسایلی كه برای زندگی مردم اهمیت اساسی دارند، تهدیدی برای سیاستگزاران نیست، بلكه به دانش آنها می افزاید، و جوانان با نیروی بی پایان و خوش بینی خود منبع راه حل های آینده برای بسیاری از مشكلات مبرم پیش روی سیاره ما هستند. مقامات ایرانی باید احترام به مباحثه و پرورش دادن آن را بیاموزند و در جلوگیری از آن نكوشند. مهمتر از همه، آگاهی سیاسی را كه در حال حاضر در حال پیدایش است ـ این كه هر فردی می تواند به شیوه مسالمت آمیز بر سرنوشت كشورش تاثیر بگذارد ـ نمی توان به سادگی به داخل جعبه ترس و هراس بازگرداند.

للمزيد من المعلومات

نا آرامی پس از انتخابات در ایران
ایران باید از حق تظاهرکنندگان حمایت کند

موضوعات

نشطاء 
الحقوق الاقتصادية والاجتماعية والثقافية 
الإعدام خارج نطاق القضاء وغيره من عمليات القتل غير القانوني 
حرية التعبير 

البلد

إيران 

المنطقة

الشرق الأوسط وشمال إفريقيا 

@amnestyonline on twitter

أخبار

03 ديسمبر 2014

عندما مجدي البغدادي, المقيم في لندن والبالغ من العمر 30 عاما, قرر أن يسافر إلى السودان في عام 2011 من أجل افتتاح مطعم صغير, ما كان يتخيل أن سيتم القبض عليه وسيتعرض... Read more »

08 ديسمبر 2014

عشية تصويت مجلس الشيوخ الأمريكي على قانون عسكري رئيسي يوم الثلاثاء، قالت منظمة العفو الدولية أن الكونغرس الأمريكي يخاطر بتزويد دفعات جديدة من السلاح للقوات والجماعات المسلحة... Read more »

22 ديسمبر 2014

قالت منظمة العفو الدولية أن ما زُعم عن خطط باكستان تنفيذ أحكام الإعدام بخمسمائة شخص آخرين تبعث على "عميق القلق" ولن تسهم في حماية المدنيين من النزاع الدائر مع حركة طالبان... Read more »

15 ديسمبر 2014

قالت منظمتا العفو الدولية وهيومان رايتس ووتش اليوم أنه ينبغي على السلطات الروسية أن تنهي حملة الترهيب والمضايقة التي تشنها بحق المدافعين عن حقوق الإنسان في الشيشان، وذلك... Read more »

23 ديسمبر 2014

في تقرير جديد تصدره اليوم، قالت منظمة العفو الدولية أن همجية حكم التنظيم الذي يطلق على نفسه اسم الدولة الإسلامية لتتجلى بوضوح في التعذيب بما في ذلك الاغتصاب وغيره من... Read more »